الگوهای هارمونیک ( Harmonic Pattern ) در بازار فارکس

الگوهای هارمونیک بها الگوهایی می باشند که با به کار گیری از عدد ها فیبوناچی , برای انتخاب نقاط عطف ظریف , از سایز الگوهای هندسی بها پیشرفته‌ترند . برخلاف متودهای معاملاتی متداول‌تر , داد و ستد براساس این الگوها سعی بر پیش‌بینی حرکت‌های بها در آینده دارد .

در‌این مطلب از سایت اف ایکس گرویتی با طرح یک‌سری نمونه نحوه‌ی به کارگیری از این الگوها را در معاملات بازار فارکس یاد میگیرید .

الگوهای هارمونیک ( Harmonic Pattern ) در بازار فارکس

الگوهای هارمونیک ( Harmonic Pattern ) در بازار فارکس

نکات حیاتی الگوهای هارمونیک فارکس
خرید و فروش بر پایه ی این الگوها به‌این ایده اشاره دارااست که روندها پدیده‌هایی هارمونیک می‌باشند ; به‌این مفهوم که می توانند به امواج کوچکتر یا این که بزرگتر تقسیم شوند و از همین رو می‌توان با به کارگیری از آنان جهت بها را پیش‌بینی کرد .
خرید و فروش مبتنی بر این الگوها بر پایه ی عدد ها فیبوناچی است که از 0 و 1 آغاز می شوند و عدد بعدی از مجموع دوتا پیشین ساخته میگردد :
0 , 1 , 1 , 2 , 3 , 5 , 8 , 13 , 21 , 34 , 55 , 89 , 144 , etc .

ما میتوانیم این دنباله‌ی عدد ها را به نسبت‌هایی تقسیم کنیم که سرنخ‌هایی آماده میکنند که سمت تکان بازار فارکس را معلوم میکند .
گارتلی , خفاش و خرچنگ متداول‌ترین الگوهای هارمونیک می باشند که در ارزیابی تکنیکال , دردست معامله‌گران فارکس قرار گرفته است .

هندسه و اعداد و ارقام فیبوناچی
معاملاات بر پایه ی الگوهای هارمونیک , الگوها و ریاضی ها را مخلوط می کند و به روشی ظریف براساس این پیش‌فرض که الگوها خویش را تکرار مینمایند , می رسد . در ریشه‌ی این رویکرد , نسبت نخستین یا این که بعضی مشتقات آن ( 0 . 618 و 1 . 618 ) قرار دارا‌هستند . نسبت‌های تکمیل‌کننده مشتمل بر : 0 . 382 , 0 . 50 , 1 . 41 , 2 . 0 , 2 . 24 , 2 . 618 , 3 . 14 و 3 . 618 میباشند . نسبت نخستین تقریباً در کلیه‌ی ساختارها و اتفاق ها ارگانیک و محیطی یافت می گردند . این نسبت همینطور در ساختارهای پباده سازی شده به وسیله انسان هم وجود دارا هستند . از آنجا که این سر مشق در فضای سبز و جامعه هم تکرار می‌گردد , ما این نسبت را در بازار فارکس هم میبینیم .

الگوهای هارمونیک ( Harmonic Pattern ) در بازار فارکس

با جستن الگوهایی که ارتفاع و اندازه‌های متمایز دارا هستند , معامله‌گر می تواند نسبت‌های فیبوناچی را برروی الگوها اعمال نماید و برای پیش‌بینی تحرکات آتی همت نماید . این نحوه معاملاتی تا حد متعددی به اسکات کارنی نسبت داده میشود ; گرچه دیگرانی هم بوده‌اند که در جستن سطح ها و الگوهای متعدد همیاری داشته‌اند و منجر ارتقا کارآیی آن ها شده‌اند .

مسائلی درباره‌ی الگوهای هارمونیک
این الگوها زیاد ظریف میباشند . معامله‌گرها برای انتخاب نقاط معکوس ظریف نیاز دارا هستند که‌این الگوها تحرکات وسیع و کار کشته را نشان دهند . آن ها احتمال دارد الگویی ببینند که کاملاً مشابه یک الگوی هارمونیک است ولی سطح ها فیبوناچی با آن ها هم‌تراز نیستند . به این ترتیب , این سرمشق از نظر هماهنگ شدن با بقیه اجزای داد و ستد , قابل‌ اعتماد نمیباشد . این قادر است یک مزیت باشد ; چون سبب ساز می شود معامله‌گر طاقت نماید تا پوزیشن مناسب‌تری برای ورود به بازار فارکس پیدا نماید .

الگوهای هارمونیک میتوانند اندازه‌گیری نمایند که تحرکات فعلی تا چه وقتی ادامه پیدا مینماید ولی همینطور میتوانند عایق نقاط معکوس هم باشند . این خطر وقتی حادثه میفتد که معامله‌گر در ناحیه‌ی معکوس پوزیشنی تعیین می نماید و سرمشق ناکامی می خورد . هنگامی این واقعه صورت میدهد , معامله‌گر در پوزیشنی گرفتار میشود که فرآیند کاملاً برخلاف آن جنبش مینماید . براین اساس , دقیقاً نظیر هر راهکار دیگری , در استراستژی این الگوها هم بایستی به مدیر ریسک اعتنا ویژه داشته باشیم .

دوچندان اساسی است که به یاد داشته باشید الگوها می توانند داخل الگوهای دیگر وجود داشته باشند و چه بسا امکان دارد الگوهای غیر هارمونیک در بتن الگوهای هارمونیک باشند . این مورد به اثربخشی هارمونیک‌ها امداد می‌نماید و نقاط ورود و خروج معامله‌گر را ارتقاء میدهد . در‌این موج هارمونیک هم می‌توان یک موج دیگر رویت کرد . قیمت‌ها دائماً در حالا تغییر‌و تحول می باشند . بدین ترتیب , خوب تر است به تصویر بزرگتر بازار فارکس که در بازه‌های وقتی بلندتر واضح‌تر است دقت کنیم . ماهیت فراکتال بازار فارکس , این نظریه را از کوچکترین بازه‌های هنگامی تا مطرح ترین آنان امکان‌پذیر می‌نماید .

الگوهای هارمونیک ( Harmonic Pattern ) در بازار فارکس

برای استعمال از این راه و روش , معامله‌گر از پلتفرم نموداری به کارگیری می‌نماید که قابلیت رسم یکسری مرحله فیبوناچی ریتریسمنت برای اندازه‌گیری هر موج را به اون میدهد .

گونه های متعدد الگوهای هارمونیک
مجموعه‌ای از این الگوها موجود است ولی چهار مثال از این الگوها , از دیگر نمونه‌های آن متداول‌تر می‌باشند . الگوهای گارتلی , پروانه , خفاش و خرچنگ از متداول‌ترین الگوهای هارمونیک می‌باشند . روز جاری به الگوی گارتلی و پروانه میپردازیم و در درس‌های بعدی به سراغ خفاش و خرچنگ میرویم .

الگوی گارتلی
الگوی گارتلی در ابتدا بوسیله اچ . ام . گارتلی و در کتابی به اسم «سود در بازار سهام» و بعد از آن , سطح ها فیبوناچی بوسیله اسکات کارنی در کتاب «معامله‌گر هارمونیک» منتشر شدند . سطوحی که در ادامه‌ی مقاله به آنان اشاره می کنیم , از این کتاب گرفته شده‌است . با گذر دوره , معامله‌گران دیگری نسبت‌های متمایز را ارائه داده‌اند . در صورت لزوم , به بعضا از این نسبت‌ها هم اشاره میکنیم .

الگوی گارتلی افزایشی و کاهشی

الگوی افزایشی غالباً در اولِ یک فرایند چهره میدهد و نشانه‌ی این فرمان است که امواج اصلاحی در هم اکنون خاتمه می باشند و یک تکان رو به بالا در ادامه‌ی نقطه‌ی D حادثه می‌ افتد . همه‌ی الگوها می توانند در بتن یک فرآیند یا این که دامنه‌ی گسترده‌تر قرار داشته باشند و معامله‌گران می بایست نسبت بدین زمینه تدبیر داشته باشند .

الگوهای هارمونیک ( Harmonic Pattern ) در بازار فارکس

امکان دارد تصور کنید این داده ها را بایستی به چه شکل هضم کنیم و به خاطر بسپاریم ولی منش قرائت نمودار جمع‌آوری و تمرین این داده ها است . از نمونه افزایشی به کار گیری می کنیم . ارزش تا نقطه‌ی A بالا رفته , آنگاه تصحیح شده و نقطه‌ی B , 0 . 618 ریتریسمنت موج A است . بها آنگاه به وسیله BC بالا میرود که ریتریسمنت 0 . 382 تا 0 . 886 AB است . جنبش بعدی بوسیله CD انجام می شود که اکستنشن 1 . 13 تا 1 . 618 AB است . نقطه‌ی D ریتریسمنت 0 . 786 XA است . بخش اعظمی از معامله‌گران درپی CD می‌باشند که 1 . 27 تا 1 . 618 AB را توسعه دهد .

نقطه‌ی D تحت عنوان ناحیه‌ی معکوس بالقوه در حیث گرفته می گردد . این حوزه‌ , جایی است که می‌توان وارد پوزیشن‌های ازجاپرید ; هرچند خوب تر است درانتظار تأیید ارتقاء ارزش بمانیم . توقف ضرر و زیان هم نباید خیلی دورتر از تحت ورود باشد ; با این وجود , در مطالب بعدی تاکتیک‌های توقف خسارت را بیش تر تحلیل خوا هیم کرد .

در الگوی گارتلی روبه پایین , می توانید نزدیک D پوزیشن کوتاه گشوده فرمایید و

توقف خسارت را یه خرده فراتر تهیه و تنظیم فرمایید .

الگوی پروانه
الگوی پروانه از آن جایی با الگوی گارتلی فرق میکند که در آن , نقطه‌ی D از X فراتر است .

الگوی پروانه رو به بالا و بالا به پایین
در این‌ نصیب از درس , به الگوی پروانه‌ روبه پایین میپردازیم . بها به نقطه‌ی A کاهش می یابد . موج رو به بالا AB ریتریسمنت 0 . 786 خط XA است . خط BC ریتریسمنت 0 . 382 تا 0 . 886 خط AB است . CD اکستنشن 1 . 618 تا 2 . 24 خط AB است . نقطه‌ی D در اکستنشن 1 . 27 موج XA جای‌دارد .

D ناحیه‌ای است که میتوانید در آن پوزیشن کوتاه گشوده نمائید هرچند خوب تر است

شکیبایی نمائید تا تأیید کاهش بها را اخذ نمایید و توقف زیان را پاره ای فراتر قرار دهید . فیب فارکس

دیدگاه خود را بنویسید

19 − 6 =